Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №3.
20... оны ... -р сарын
... нд
Сэдэв: Загварын ангилал, хэрэглээ
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 6-р анги.
Хугацаа: 40 минут
Зорилго: Объектын шинж чанарт тулгуурлан, мэдээллэн
болон материаллан загвар бүтээх
Зорилт:
·
Суралцахуйн зорилт: Объектийн материаллаг ба мэдээллэн загварыг
танин мэдэх ялгаж сурах.
·
Хүмүүжүүлэх зорилт: Хичээлийн явцад сурагчдад аливааг харицуулах
ялгаж салга. хандлага бий болгох.
·
Хөгжүүлэх зорилт: Өөрийн үзэл бодлоо зөв илэрхийлэх, бусдын санал бодлыг сонсох, аливаа
зүйлд задлан шинжилгээ хийж харицуулж сурна.
Хэрэглэгдэхүүн: Проектор, компьютер, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
№4, Слайд 4.1-4., ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар, Маркер.
Түлхүүр үг: Объект, мэдээлэл, шинж чанар, загвар
Заах арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх арга, тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах арга.
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
·
Материаллаг ба мэдээллэн загварын гол шинж чанарыг танин мэдэх
|
·
Загвар байгуулж тайлбарлах, загваруудыг харьцаалах
|
·
Загваруудыг харьцуулах, дүгнэлт хийж сурна.
|
·
Мэдээллэн болон материаллаг загварын ялгааг танин мэдэх
·
Загвар бүтээх
|
Залгамж холбоо:
Өмнө судалсан байдал
|
Одоо судлах
|
Цаашид судлах
|
·
Загвар,
түүний тухай ойлголт.
·
Объектын
тухай мэдээлэл цуглуулах, объектын загвар байгуулах.
|
·
Материаллаг
загвар түүний жишээ.
·
Мэдээллэн
загвар түүний жишээ.
|
·
Компьютер
мэдээлэл боловсруулах хэрэгсэл болох нь.
·
МХХТ-ийн
хэрэгсэл
|
Сургалтын орчин:
Материаллаг
|
Үйл ажиллагааны
|
Сэтгэл зүйн
|
·
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр.
·
Ажиллах дасгал, даалгавар.
·
Үзүүлэн 1
·
ТӨМ
·
Үнэлгээний хуудас
|
·
Багш чиглүүлнэ.
·
Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·
Сурагчид багаар ажиллана.
|
·
Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин бүрдүүлэх.
·
Сурах, сургах эрмэлзэл
·
Багшийн үлгэр дуурайлал
|
Хичээлийн хэлбэр
Зорилго
хэрэгжүүлэх хэлбэр
|
Зохион
байгуулалтын хэлбэр
|
·
Шинэ мэдлэг эзэмших
|
·
Багаар хамтран ажиллах
|
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга
(чадвар, хандлага, төлөвшил)
|
·
Үзүүлэн таниулах арга
·
Харилцан ярилцах арга
|
·
Багаар ажиллах
·
Мэдлэг бүтээх
|
·
Даалгавар 4.1
·
Үнэлгээний хуудас 4.1
|
Хичээл зохион
байгуулалт:
Хичээл зохион байгуулалт
(40 минут)
|
Үйл ажиллагаа
|
«Үнэлгээ
·
Багшийн санал
S Анхаарах зүйл
|
||
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
|||
1
|
Анги зохион байгуулалт
(2 минут)
|
·
Багийн нэр, гишүүн бүрийн үүргийг тодорхойлсон карт сугалуулна.
·
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ
|
·
Сурагч бүр сугалсан картын нэрийн дагуу 3 багт хуваагдан ширээнд
сууна.
·
Сайн. Та сайн байна уу?
|
S Баг бүрийн ширээн
дээр хичээлийн явцад ашиглагдах
хэрэглэгдэхүүнийг агуулсан дугтуйнуудыг, багийн нэрийн хамт байрлуулна.
|
2
|
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах үе шат (7
минут)
|
·
Өмнөх хичээлд юу үзсэн вэ?, юу чаддаг болсон вэ.
·
Тэгвэл нэг объектэд хэдэн загвар байж болох вэ?
·
Ямар ямар загвар бүтээж болох вэ?
·
Хичээлийн дэгийг танилцуулна.
|
·
Объектын загвар байгуулж сурсан
·
Загвар гэж юуг хэлдэгийг мэдэж авсан.
·
Нэг объектэд хэдэн ч загвар байж болно.
·
Жишээ нь Зураг баримал, шүлэг, дуу, өгүүллэг гэх мэт.
·
Хичээлийн дэгтэй танилцана.
|
·
Аль болох олон сурагчдыг хамруулж ярилцана.
·
Хичээлийн дэгийг сурагчдаар уншуулна.
S Слайд 4.1-ийг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
|
3
|
Асуудал дэвшүүлэх үе шат
(10
минут)
|
·
Багуудад нэг нэг зураг сугалуулж багийн гишүүн бүр өөрийн үүргийн
дагуу Даалгавар 4.1-ийг гүйцэтгэнэ./ Слайд 4.2/
·
Хэдэн минутад загвар бүтээснээ дэвтэртээ тэмдэглэхийг багш
сануулна.
|
·
Багууд нэг нэг зураг суглаж авна.
·
Багийн гүшүүд хамтран Даалгавар 4.1-ийг гүйцэтгэнэ.
·
Хэдэн минутанд хийж гүйцэтгэсэнээ дэвтэртээ тэмдэглэнэ.
|
S Даалгавар 4.1 ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
S Даалгавар 4.1-ыг хэрхэн гүйцэтгэх талаар заавар, зөвлөгөө өгнө.
S Слайд 4.2 ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
|
4
|
Асуудал шийдвэрлэх үе шат
(9 минут)
|
·
Багууд нэг нэгээрээ гарч ирж ямар объектийн загвар
бүтээсэн ээ бусаддаа тайлбарлаж өгнө.
·
Загвар бүтээхэд юу юу анхаарах вэ?
·
Слайд 2.16-2.21-ийг үзүүлж ярилцана.
|
·
Багууд гарч ирж ямар объектийн загвар бүтээснээ сурагч бүр
ямар загвар бүтээснээ бусаддаа танилцуулна.
·
Ямар дарааллаар загвар бүтээснээ бусаддаа ярина.
|
« Даалгавар 4.1-ийн гүйцэтгэлд үнэлгээ өгнө.
·
Сурагчдын саналыг сонсож, харилцан ярилцана.
|
5
|
Шинэ мэдлэг олгох (7 минут)
|
Слайд 4.2-4.7 г үүүлж ярилцана.
·
Эндээс сурагчид загварыг хэрхэн ангилдаг талаарх мэдлэгтэй
болно.
·
Одоо бүгдээрээ өнөөдрийн хичээл дээр хийсэн загвараа
загварын аль ангилалд орхийг нь дэвтэртээ бичнэ.
|
·
Слайд 4.2- 4.7 оос өөрт хэрэгтэй зүйлээ тэмдэглэж авч,
багшаас асуух зүйл байвал тодруулж асууна.
·
Тухайн хийсэн загвараа загварын аль ангилалд орхийг нь
дэвтэртээ бичиж тэмдэглэнэ.
|
S Слайд 4.2- 4.7-г урьдчилан бэлтгэсэн байна. /сурагчдын
тоогоор/
·
Даалгаврын гүйцэтгэлд үнэлгээ өгнө.
|
6
|
Үнэлэх
(4 минут)
|
·
Үнэлгээний хуудсыг сурагчдаар ажиллуулна.
·
Яаж ажиллах талаар зөвлөгөө заавар өгнө.
|
·
Үнэлгээний ажлын хуудсыг багшийн өгсөн зааврын дагуу
ажиллана.
|
S Үнэлгээний хуудас 4.1 урьдчилан бэлтгэсэн
байна.
·
Үнэлгээний ажлын хуудас ажилласан байдалд үнэлгээ өгнө.
|
7
|
Дүгнэлт
(2
минут)
|
Өнөөдрийн
хичээлээр юу мэддэг, чаддаг болсноо дэвтэртээ бичээд, бусадтайгаа ярилцаж
дүгнэлт гаргана.
|
Даалгавар 4.1:
Тухайн суглаж авсан
амьтны
1. Зурган
2. Барималан
3. Наамал
4. Бичвэр
загварийг бүтээнэ.
Үнэлгээний хуудас
4.1: Загварыг ангилал, хэрэглээ Анги:... Сурагчийн
нэр:.........................
№
|
Үйл ажиллагаа
|
Шинээр мэдсэн танил бус үг
|
||||||||||
Юу хийж чаддаг
болсон вэ?
|
||||||||||||
1
|
Зүрхэн хэлбэртэй
түлхүүрийн оосор загварын аль ангилалд орох вэ? Яагаад?
|
|
||||||||||
Юу мэддэг болсон
вэ?
|
||||||||||||
1
|
Мэдээллэн загвар
мөн эсэхийг тэмдэглэнэ үү
|
|
||||||||||
Багаар ажиллахад
ямар байна вэ?
|
Сонирхолтой
|
Сонирхолгүй
|
||||||||||
Багшид хэлэх санал
байна уу?
|
|
|||||||||||
No comments:
Post a Comment