Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 1


Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №1.
Сэдэв:  Мэдээлэл, түүнийг дүрслэх хэлбэрүүд.
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 6-р анги, Мэдээлэл түүнийг дүрслэх хэлбэрүүд.
Хугацаа: 80 минут
Зорилго: Мэдээлэл түүний тухай ухагдахуунтай болох, мэдээллийг дүрслэх тайлбарлах.
Зорилт:
·         Сурал-цахуйн зорилт: Мэдээллийн тухайн ойлголттой болох, мэдээллийг дүрслэх, тайлбарлах, тухайн мэдээллийг өдөр тутмын амьдрал ахуйдаа ашиглах.
·         Хүмүүжүүлэх зорилт: Хичээлийн явцад мэдээллийн тухай ухагдахуунтай болсноор сурагчдад мэдээлэлтэй ажиллах, мэдээллийг задлан шинжлэх арга зүй хандлага бий болгох.
·         Хөгжүүлэх зорилт: Бие биедээ туслах, хамтран ажиллах, өөрийн үзэл бодлоо зөв илэрхийлэх, бусдын санал бодлыг сонсох, аливаа зүйлд задлан шинжилэгээ хийж сурна.
Хэрэглэгдэхүүн: Проектор, компьютер, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №1, Слайд 1-3, ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар, маркер.
Түлхүүр үг: Мэдээ, мэдээлэл, анхдагч ухагдахуун, дүрслэх, мэдлэг.
Заах арга зүй:  Асуудал дэвшүүлэх арга, тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах арга.
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
Чадвар
Төлөвшил
Хэрэглээ
·         Мэдээлэл гэж юу вэ?
·         Мэдээллийг тайлбарлах, дүрслэх
·         Мэдээлэл мэдлэг болох
·         Мэдээлэлтэй ажиллах.
·         Мэдээлэлтэй ажиллаж, түүнийг тайлбарлах
·         Мэдээллийг дүрслэх
·         Мэдээллийг мэдлэг болгох.
·         Тухайн мэдээллийн хүрээнд мэдээлэн загвар бүтээх
·         Шаардлагатай мэдээллээ ялган авах.

·         Хүлээн авсан мэдээлэлдээ дүгнэлт хийх
·         Мэдээллийг задлан шинжлэх
·         Мэдээллийг тайлбарлах.
Залгамж холбоо:
Өмнө судалсан байдал
Одоо судлах
Цаашид судлах
·         Өөрт хэрэгтэй мэдээллийг олж авч сурсан.
·         Орчноос хүлээн авсан мэдээлэлд дүгнэлт хийх
·         Мэдээллийг дүрслэх, тайлбарлах.
·         Объект түүний шинж чанарыг тайлбарлах, ялгах.
·         Объектын тухай мэдээлэл цуглуулах.
Сургалтын орчин:
Материаллаг
Үйл ажиллагааны
Сэтгэл зүйн
·         Үлгэрчилсэн жишиг хөтөлбөр.
·         Ажиллах дасгал, даалгавар.
·         Үзүүлэн 1
·         ТӨМ
·         Үнэлгээний хуудас
·         Ажлын хуудас
·         Багш чиглүүлнэ.
·         Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·         Сурагчид багаар ажиллана.
·         Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин бүрдүүлэх.
·         Сурах, сургах эрмэлзэл
·         Багшийн үлгэр дуурайлал.
Хичээлийн хэлбэр
Зорилго хэрэгжүүлэх хэлбэр
Зохион байгуулалтын хэлбэр
·         Шинэ мэдлэг эзэмших
·         Багаар ажиллах

3.      Баг

2.      Баг

1.      Баг
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар, хандлага, төлөвшил)
·         Үзүүлэн таниулах арга
·         Харилцан ярилцах арга
·         Багаар ажиллах
·         Мэдлэг бүтээх
·         Үнэлгээний хуудас
·         ТӨМ 1.1

Хичээл зохион байгуулалт:
Хичээл зохион байгуулалт
(40 минут)
Үйл ажиллагаа
«Үнэлгээ
·         Багшийн санал
S Анхаарах зүйл
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа
1
Анги зохион байгуулалт
(1 минут)
·         Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ
·         Суусан эгнээ эгнээгээр нь нэг баг болгож хуваана.

·         Сайн. Та сайн байна уу?
·         Сурагч бүр суусан эгнээ эгнээгээрээ нэг нэг баг болж ажиллана.

S Баг бүрийн ширээн дээр хичээлийн явцад ашиглагдах хэрэглэгдэхүүнийг агуулсан дугтуйнууд байрлуулна.
2
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах үе шат (7  минут)
·         Баг бүрээс нэг нэг гишүүн гарч ирээрэй?
·         Гишүүн бүрд даалгавар өгнө.
·         1. Багшдаа гараа хойноо аваад зогсоорой. Одоо багшийнхаа гарт чинь юу бариулсан бэ таагаарай.
·         Чи яаж мэдэв ээ?
·         Яагаад түлхүүр гэж бодов.
·         2. Хүүхдийн дуу сонсгож ямар дуу байна вэ?
·         Чи яаж мэдэв ээ?
·         Яагаад Маамуу нааш ир гэж бодов.
·         3. Зураг харуулж ярилцана.
·         Чи яаж мэдэв ээ?
·         Яагаад Заан гэж бодов.
Слайд 1.1-1.2
Баг бүрээс нэг нэг сурагч гарч ирж багшийн өгсөн даалгаврыг гүйцэтгэнэ.
С1: Түлхүүр, цаг,утас байна.
С1: Хэлбэрээр нь мэдсэн
С2: Энэ дуу Маамуу нааш ир байна.
С2: Ая нь чихэнд хоногшсон учир сонсоод л мэдлээ.
С3: Энэ заан байна. Урт хошуутай бас том биетэй
С3: Зурагтаар зааныг харж байсан учир заан гэж танилаа.
·         Аль болох олон сурагчдыг хамруулж ярилцана.
S  Слайд 1.1-1.3 –ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
ü  Даалгаврын гүйцэтгэлд үгэн үнэлгээ өгнө.
3
Асуудал дэвшүүлэх үе шат
(10  минут)
Слайд 1.3-1.6 хичээлийн сэдвээ бичүүлнэ.
-          Хичээлийн дэгийг сурагчдаар уншуулж танилцуулна.
-          Та нарын бодлоор мэдээлэл гэж юуг хэлэх вэ?
-          Мэдээлэл гэсэн тодорхойлолт бичүүлнэ.
Мэдрэхүйн эрхтнүүдийнхээ тусламжтайгаар хүлээн авч буй мэдээллийн цуглуулгагыг мэдээ гэнэ

Слайд 1.7-1.8-ийг үзүүлж ярилцана.
Хичээлийн сэдвээ дэвтэртээ бичнэ.
-          Хичээлийн дэгийг уншиж, танилцана.
-          Мэдээлэл гэдэг нь тухайн зүйлийн шинж
-          Мэдээлэл гэдэг нь хүний сонсож байгаа зүйл
-          Мэдээлэл гэсэн тодорхойлолтыг бичиж авна.
-          Багшийн асуусан асуултад хариулж ярилцана.

Мэдээллийг хэмждэг нэмэлт багажууд байдаг
Шугам, халуун хэмжигч гэх мэт
S  Слайд 1.3-1.8 –ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·         Хичээлийн дэгийг сурагчдаар уншуулна.
·         Аль болох олон сурагчдыг хамруулж ярилцана.

4
Асуудал шийдвэрлэх үе шат
(9 минут)
Слайд 1.9-ийг үзүүлж ярилцана.
-          Номин найзууддаа зуны амралтаар ямар байсан тухайгаа ямар аргаар хуваалцах вэ?
-           Бодоорой.
-          Слайд 1.11-1.13 Ярилцана
-          Слайд 1.14 Мэдээллийг дүрслэх хэлбэрүүдийг ярилцаж бичүүлнэ.
Слайд 1.9 дээрх даалгаврыг уншаад өөрийн бодлоо хуваалцана.
С1: Багшаа зураг аваад найзууддаа үзүүлж болно
С2: Ярьж өгч болно.
С3: Бичлэг хийж болно.
С4: Хийсэн зүйлээ авч ирээд харуулж болно.
-          Мэдээллийг хэрхэн дүрсэлж болох вэ? Ярилцана.
-          Слайд 1.14 тэмдэглэж авна.
-          Мэдээллийг дүрслэх аргуудын талаар ярилцана.
S  Слайд 1.9-1.14 –ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·         Сурагчидийн саналыг сонсож, харилцан ярилцана.
5
Бататгах
(7 минут)
Слайд 1.15 дээрх даалгаврыг баг тус бүрээр ажиллуулна. ажиллуулна.
Слайд 1.16 дээрх Видеог үзүүлнэ.
-          5 минутын дараа багаараа гарч ирж даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэснээ бусдадаа тайлбарлаж өгнө.
Багаараа Слайд 1.5 дээрх даалгаврыг ажиллана.
Видеог үзэж санаа авна.
-           Даалгаврыг 5 минут ажиллаад багаараа самбарт гарч ярилцана.
S  Слайд 1.5, 1.6 –ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·         Багуудад өгөх даалгавраа урьдчилан бэлтгэнэ.
·         Даалгаврын гүйцэтгэлд үнэлгээ өгнө.

6
Үнэлэх
(4 минут)
Үнэлгээний ажлын хуудсыг сурагчдаар ажиллуулна.
Яаж ажиллах талаар зөвлөгөө заавар өгнө.
Үнэлгээний ажлын хуудсыг багшийн өгсөн зааврын дагуу ажиллана.
S  Үнэлгээний ажлын хуудсыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
ü  Үнэлгээний ажлын хуудас ажилласан байдалд үнэлгээ өгнө.

7
Гэрийн даалгавар
(1 минут)
Хөгжмийн зэмсгүүдээс нэгийг нь сонгоод түүний талаар мэдээлэл бэлтгэж ирэх. Слайд 1.17










No comments:

Post a Comment