Ээлжит хичээлийн
хөтөлбөр №2.
20.. оны ... -р сарын .. нд
Сэдэв: Объект, объектын орчин бүлэг объект
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 6-р анги.
Хугацаа: 40 минут
Зорилго: Хүрээлэн буй орчин дахь объектыг танин мэдэж, объектын
орчинтой танилцах, объектыг бүлэглэх.
Зорилт:
·
Суралцахуйн зорилт: Аливаа объектын орчинг тодорхойлох, бүлэг
объект, түүний онцлогийг тайлбарлах чадвартай болох
·
Хүмүүжүүлэх зорилт: Хичээлийн явцад сурагчдад аливаад бүтээлчээр
хандах хандлага бий болгох.
·
Хөгжүүлэх зорилт: Бие биедээ туслах, өөрийн үзэл бодлоо зөв илэрхийлэх, бусдын санал
бодлыг сонсох, аливаа зүйлд задлан шинжилгээ хийж сурна.
Хэрэглэгдэхүүн: Проектор, компьютер, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
№1, Слайд 1-3, ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар, Маркер.
Түлхүүр үг: Объект, орчин, шинж чанар, бүлэг
Заах арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх арга, харилцан ярилцах арга.
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
·
Биднийг хүрээлэн буй объект.
·
Бүлэг объект, Объектын ерөнхий шинж тэмдэг.
|
·
Хүрээлэн буй орчны объектын шинж чанарыг танин мэдэх ангилах бүлэглэх.
|
·
Объектын орчин болон бүлгийг танин мэдэх ялгах. Объекттой зөв
харьцах.
|
·
Объектын шинж чанарыг тайлбарлах
·
Объектыг бүлэглэх.
·
|
Залгамж холбоо:
Өмнө судалсан
байдал
|
Одоо судлах
|
Цаашид судлах
|
·
Орчноос
хүлээн авсан мэдээлэлд дүгнэлт хийх
·
Мэдээллийг дүрслэх,
тайлбарлах.
|
·
Объект
түүний шинж чанарыг тайлбарлах, ялгах.
·
Объектын тухай
мэдээлэл цуглуулах.
·
|
·
Загвар, Объектын
загвар байгуулах
·
Материаллаг
загвар түүний жишээ
|
Сургалтын орчин:
Материаллаг
|
Үйл ажиллагааны
|
Сэтгэл зүйн
|
·
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр.
·
Ажиллах дасгал, даалгавар.
·
Үзүүлэн 1
·
ТӨМ
·
Үнэлгээний хуудас
|
·
Багш чиглүүлнэ.
·
Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·
Сурагчид багаар ажиллана.
|
·
Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин бүрдүүлэх.
·
Сурах, сургах эрмэлзэл
·
Багшийн үлгэр дуурайлал
|
Хичээлийн хэлбэр
Зорилго
хэрэгжүүлэх хэлбэр
|
Зохион
байгуулалтын хэлбэр
|
·
Шинэ мэдлэг эзэмших
|
·
Анги нийтээр
·
Хүүхэд бүртэй тулж ажиллан.
|
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган
таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших
үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж
хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар, хандлага, төлөвшил)
|
·
Үзүүлэн таниулах арга
·
Харилцан ярилцах арга
|
·
Ганцаарчлан ажиллах
·
Мэдлэг бүтээх
|
·
Даалгавар 2.1
·
Үнэлгээний хуудас 2.1
|
Хичээл зохион байгуулалт:
№
|
Хичээл зохион байгуулалт
(40 минут)
|
Үйл ажиллагаа
|
«Үнэлгээ
·
Багшийн санал
S Анхаарах зүйл
|
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
|||
1
|
Анги зохион байгуулалт
(1 минут)
|
·
Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ
·
Сурагчдаар карт татуулж гурван баг болгон хуваана.
|
·
Сайн. Та сайн байна уу?
·
Сурагч бүр суусан эгнээ эгнээгээрээ нэг нэг баг болж ажиллана.
|
S Баг бүрийн ширээн дээр хичээлийн явцад ашиглагдах
хэрэглэгдэхүүнийг агуулсан дугтуйнууд байрлуулна.
|
2
|
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах үе шат (7 минут)
|
·
Өмнөх хичээлд юу үзсэн юу чаддаг болсон тухай сурагчдаас асууж
ярилцана.
·
Багш Мазаалай, жилийн дөрвөн улирал, төгөлдөр хуурын зураг үзүүлж
эдгээр ямар шинж чанартай, ямар нэртэй талаар ярилцаж эдгээрийг нийтээр нь юу
гэж нэрлэдэг вэ? аливаа эд зүйл бүгдээрээ объект болдог тухай ярилцана.
Үзүүлэн 2.1-2.3
Слайд 2.3-2.7
хичээлийн сэдвээ бичүүлнэ.
·
Хичээлийн дэгийг сурагчдаар уншуулж танилцуулна.
|
·
Өмнөх хичээлээр юу үзсэн, юу мэддэг чаддаг болсон тухайгаа
багштай ярилцаж
·
Асуусан асуултад нь хариулна.
Сурагчид
багшийн үзүүлэх зургийг ажиглаж ярилцана.
·
Хүрээлэн байгаа орчны объектыг нэрлэж сурна.
Сурагчид объектын
төрлийг мэдэж жишээ гаргаж сурах
Хичээлийн сэдвээ дэвтэртээ
бичнэ.
·
Хичээлийн дэгийг уншиж, танилцана.
|
·
Аль болох олон сурагчдыг хамруулж ярилцана.
S Үзүүлэн 2.1-2.3 ыг урьдчилан бэлтгэсэн
байна.
S Слайд 2.1-2.7 ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·
Гэрийн даалгаврын гүйцэтгэлд үнэлгээ өгнө.
·
Хичээлийн дэгийг сурагчдаар уншуулна.
|
3
|
Асуудал дэвшүүлэх үе шат
(10 минут)
|
-
Сурагчдаар жилийн дөрвөн улирлын онцлог шинжүүдийг нэрлүүлж бичүүлнэ.
-
Өвөл, хавар, зун намрыг нийтэд нь юу гэж нэрлэдэг билээ. Яагаад
жилийн дөрвөн улирал гэдэг юм бол.
-
Тэгвэл объектүүдийг ижил шинж чанараар нь бүлэглэдэг байна.
-
Та нарын бодлоор өөр ямар бүлэг объект байж болох вэ?
Слайд
2.8-2.15 ийг үзүүлж ярилцана.
Тухайн нэг объект
бусад объектоос юугаараа ялгаатай байдаг вэ?
|
-
Өвөл, хавар, зун, намар гэсэн жилийн дөрвөн улирал.
-
Жилийн дөрвөн улирал
-
Энэ дөрвөн улирал жил бүр ээлжилдэг учир.
-
Багшийн асуусан асуултад хариулж ярилцана.
-Гэр бүл,
хөгжмийн зэмсэг, эрийн гурван наадам
Слайд
2.8-2.15 аас өөрт хэрэгтэй зүйлээ тэмдэглэж авна.
-
Өнгө, хэмжээ, хэлбэр, өндөр, нэр
-
Материал, зориулалтаараа ялгаатай.
|
S Слайд 2.8-2.15 –ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·
Аль болох олон сурагчдыг хамруулж ярилцана.
|
4
|
Асуудал шийдвэрлэх үе шат
(9 минут)
|
Слайд
2.16-2.21-ийг үзүүлж ярилцана.
Эндээс сурагчид
объектын үзүүлэлт, ангиллын талаарх мэдлэгтэй болно.
|
-
Слайд 2.16-2.21 ээс өөрт хэрэгтэй зүйлээ тэмдэглэж авна.
|
S Слайд 2.16-2.21 ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
·
Сурагчдын саналыг сонсож, харилцан ярилцана.
|
5
|
Бататгах
(7 минут)
|
Даалгавар 1-ийг
тарааж өгч ажиллуулна. /8минут/
-
Багш яаж ажиллах талаар
заавар зөвлөгөө өгнө.
|
-
Даалгавар 1-ийг багшийн өгсөн зааврын дагуу ажиллана.
|
S Даалгавар 1-ийг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
/сурагчдын тоогоор/
·
Даалгаврын гүйцэтгэлд үнэлгээ өгнө.
|
6
|
Үнэлэх
(4 минут)
|
Үнэлгээний ажлын
хуудсыг сурагчдаар ажиллуулна.
Яаж ажиллах талаар
зөвлөгөө заавар өгнө.
|
Үнэлгээний ажлын
хуудсыг багшийн өгсөн зааврын дагуу ажиллана.
|
S Үнэлгээний ажлын хуудсыг урьдчилан бэлтгэсэн
байна.
·
Үнэлгээний ажлын хуудас ажилласан байдалд үнэлгээ өгнө.
|
7
|
Дүгнэлт
(2 минут)
|
Өнөөдрийн
хичээлээр юу мэддэг, чаддаг болсноо дэвтэртээ бичээд, бусадтайгаа ярилцаж
дүгнэлт гаргана.
|
Үнэлгээний хуудас 2.1:
Объект Объект, объектын орчин бүлэг объект Анги:... Сурагчийн
нэр:.........................
№
|
Үйл ажиллагаа
|
Шинээр мэдсэн танил бус үг
|
||
Юу мэддэг болсон
вэ?
|
||||
1
|
Объектын 3 жишээ
гаргана уу
|
|||
2
|
Объектын орчинг өөрийн
үгээр бичнэ үү
|
1.
3.
2.
4.
|
||
Юу хийж чаддаг
болсон вэ?
|
||||
1
|
Ширээ, сандал,
авдар, шал зэрэг эд зүйлс бүлэг объект болох уу?
Яагаад?
|
|||
Ганцаараа
ажиллахад ямар байна вэ?
|
Сонирхолтой
|
Сонирхолгүй
|
||
Багшид хэлэх санал
байна уу?
|
||||
No comments:
Post a Comment